Kas keskküte mõjutab minu klaverit?
JAH. Just nagu iga kütteallikas, nii naturaalne kui ka kunstlik. Keskküte kuivatab õhku eriti, mille tagajärjel kaob kogu niiskus klaveri puitosadelt. Ärge seadistage kütet liiga tugevaks. Liiga soojas ruumis viibimine muudab klaveri häälestuse ebastabiilseks ja kiiresti muutuvaks. Paljudel juhtudel põhjustab see ka konstruktsiooni järk-järgulist hävinemist ning püsivat kahju. Vanemad klaverid on temperatuuri suhtes eriti tundlikud ja vajavad eriti tähelepanelikku hoolitsemist.

Nii nagu liiga kõrge temperatuur kahjustab klaverit, mõjub instrumendile halvasti ka liigne niiskus. On tähtis, et vastav ruum või klaveri lähedal olev sein ei oleks liiga niiske.

Kui nende punktidega seoses tekib küsimusi, võite julgelt konsulteerida meie asjatundjatega.
Kuhu on kõige parem oma klaver paigutada?
Kunagi ei tohiks asetada klaverit radiaatori vastu või soojusallikale väga lähedale. Samuti ei tohiks klaver olla sellise seina vastas, mille teisel poolel on radiaator (kõrvalruumis). Ärge paigutage klaverit kohta, millele langeb otsene päikesevalgus või lihtsalt liiga sooja ruumi. Ebasoovitatavad on suurte akendega ruumid. Ärge asetage instrumenti tõmbetuulega akna või niiske seina juurde. Parim koht klaverile on siseseina ääres, kuivas ning jahedas ruumis, kus on vähe kütet ning temperatuur püsib aastaringselt suhteliselt ühtlane.
Kui tihti peaks klaverit häälestama?
Klaverid on valmistatud erinevat tüüpi materjalidest nagu kõrgekvaliteediline puit, raud, teras, vask, messing, plastmass, vilt jne, mis kõik on tugevalt mõjutatud vanusest, kulutatusest ja kasutamisest, temperatuurist ning niiskusest. Kõik klaverid on hääles püsimise perioodi suhtes veidi erinevad, kuid üldiselt tuleks klaverit häälestada kaks korda aastas. See on tähtis, sest regulaarne häälestamine mitte ainult ei sobita klaveri helisid omavahel, vaid hoiab kogu häälestust langemast liiga madalaks. Selline probleem tekib siis, kui häälestamine on kauaks unustatud. Klaveri õiges häälestuses hoidmine mitte ainult ei inspireeri Teie mängimist ja kunsti, vaid aitab ka säilitada ja säästa sõpru, perekonda ning naabreid!
Millega võib klaverit puhastada?
Vanemad pillid on tugevalt lakitud ning puhastada saab laki säilitamiseks mõeldud toodetega. Modernsed klaverid on viimistletud polüestri või lakiga, mille puhastamiseks piisab kergelt niiske lapiga pühkimisest ning kuivatamisest. Klahve puhastage väga kergelt niisutatud lapiga. (Riie ei tohi olla märg, sest igasugune klahvide vahele sattunud vesi põhjustab probleeme.) Vältige lillevaase, akvaariumeid, jooke, taimi ja kõike, mis on seotud veega. Klaveri peale läinud vesi põhjustab tõsist kahju. Instrumenti ei tohiks kohelda mööbliesemena.
Mida teha, kui soovin klaveri asukohta muuta?
Klaverid on väga rasked! Samuti on nad väga õrnad ning võivad kergelt ümber kukkuda või muudmoodi kahjustuda kui neid ettevaatamatult käsitleda. Kõige targem oleks lasta oma klaverit liigutada kellegi poolt, kes omab vastavaid oskusi ning varustust.
Järgige eelpool mainitud nõuandeid ja laske oma klaverit regulaarselt häälestada ja üle vaadata. Selline hooldus peaks garanteerima aastateks muretu mängimisvõimaluse. Kui siiski tekivad mingisugused kaebused seoses instrumendi töökorras olekuga, võtke kindlasti ühendust oma klaveritehnikuga. Ärge üritage ise klaverit parandada , see peen töö koos häälestamise ning reguleerimisega kuulub vaid kogenud tehnikule.

Kui Teil tekib veel küsimusi või kahtlusi seoses klaveritega, siis oleme valmis Teid igati nõustama ning aitama.